Niepodróże

za próg i do nigdzie, … … … …

Great Moonbuggy Race 2011

Published by kaczor1 under , on 05:06
...
W Alabamie w dniach 1-2 kwietnia, ponownie odbyły się zmagania przyszłych inżynierów i ich konstrukcji.
Tym razem do rywalizacji w Great Moonbuggy Race organizowanym przez NASA przystąpiło ponad siedemdziesiąt zespołów z dwudziestu dwóch państw. Zespoły składają się z uczniów szkół średnich lub stunentów uczelni wyższych.



A o co chodzi?

Każdy zespół jest zobowiązany do samodzielnego zaprojektowania i zbudowania pojazdu Moonbuggy, który sprosta wymaganiom i problemom jakie napotykają oryginalne księżycowe łaziki.
Pojazd musi być napędzany siłą ludzkich mięśni, przynajmniej przez jednego członka załogi. Zespół sam wybiera spośród siebie dwuosobową załogę (kobietę i mężczyznę ), która ma pojazd prowadzić podczas wyścigu.
Sprężyny, czy koła zamachowe, lub jakiekolwiek urządzenia do magazynowanie energii nie są dozwolone.
Pojazd musi po złożeniu zmieścić się w sześcianie, o wymiarach 4x4x4
Musi dać się przenieść przez załogę, w złożonej konfiguracji (co jest pokazane na filmie) na dystansie 20stóp, bez użycia dodatkowych elementów (kół czy podpórek) oraz bez kontaktu z ziemią.
Pojazdy, które nie zostały zbudowane przez zespół stertujący samodzielnie, nie są dopuszczane do wyścigu.

Wszystkie elementy pojazdu, z którymi zawodnicy mają stały kontakt, czyli siedzenia, kierownica i pedały, nie mogą być niżej niż 38,1 cm nad ziemią.
Promień skrętu nie może przekraczać 15 metrów.
Zaleca się, aby pojazdy miały nisko położony środek ciężkości, a w przypadku stwierdzenia niestabilności pojazdu, zostaje on wykluczony z wyścigu, ze względów bezpieczeństwa.

Nie ma ograniczeń co do sposoby wykonania układy jezdnego. Do poruszania się Moonbuggy, może wykorzystywać koła, gąsienice, czy co konstruktorom przyjdzie do głowy. Organizatorzy w tej kwestii zachęcają do kreatywnego myślenia, jednak jak widać, zespoły decydują się na sprawdzone rozwiązania.

Łaziki również muszą być wyposażone w elementy, które symulują prawdziwe wyposażenie pojazdu księżycowego – atrapy anten, kamer, reflektorów, baterii itd. Wszystkie atrapy mają mieć określone przez regulamin wymiary.

A jeśli już wszystkie te kryteria są już są spełnione, pozostaje jedynie sprostać wymaganiom półmilowego specjalnie przygotowanego toru, który ma zasymulować kratery, lawę, skały, oraz glebę naszego ziemskiego satelity.



Zdjęcia z wydarzenia >>>klik




Lista zwycięzców >>>klik (strona anglojęzyczna)

...

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Lipsum

Followers